Infolinia 800 109 509

Import plików PDF do programu Norma

Dysponując plikiem PDF będącym bezpośrednim wydrukiem z dowolnego programu kosztorysowego możemy go w prosty sposób zaimportować do programu Norma PRO, Norma EXPERT i opcjonalnie do Normy STANDARD2.

Chcąc zaimportować plik PDF do programu Norma PRO lub Norma STANDARD2 z menu PLIK wybieramy polecenie OTWÓRZ. W Normie EXPERT polecenie to jest dostępne pod przyciskiem białego kasku w lewym górnym rogu.
 
Norma EXPERT   Norma PRO
     
 

W otwartym oknie ustalamy typ pliku, który chcemy otworzyć na: Import z pliku PDF.
 
 
 
Wybieramy z dysku komputera plik do importu i klikamy OK - w kolejnym kroku program rozpozna automatycznie typ dokumentu. Jeśli typ dokumenty nie zostanie automatycznie rozpoznany wówczas musimy zrobić to samodzielnie.

Z listy wybieramy program kosztorysowy z którego pochodzi importowany kosztorys – ta informacja często znajduje się na stronie tytułowej dokumentu. Jeśli lista się nie wyświetla oznacza to, że importer automatycznie rozpoznał źródło pochodzenia.
 
 

Następnie decydujemy jaki widok chcemy zaimportować – widok przedmiaru, widok kalkulacji szczegółowej czy widok kalkulacji uproszczonej. Jeśli w pliku PDF jest tylko zapisany przedmiar, pojawi się tylko jedna opcja do wyboru.
 
 

Po kliknięciu OK pojawi się pytanie o formę wprowadzania komentarzy w wierszach przedmiarowych – domyślnie wprowadza się je w nawiasach ostrych < >, co potwierdzamy znowu klikając przycisk OK.
 
 
Powinno nastąpić wczytanie przedmiaru/kosztorysu do programu. Zdarza się, że pojawiają się też komunikaty dodatkowe np. o usunięciu działów zdefiniowanych w dokumencie PDF. Należy je potwierdzać.
 
Uwaga - w przypadku błędnie zapisanych plików lub plików przygotowanych w wersji pirackiej programu Norma import może zakończyć się niepowodzeniem.